مراقبت ها

مراقبت بعد از جراحی


پس از جراحی، گاز داده شده تا یک ساعت روی محل جراحی با فشار قرار داده شود و بعد خارج گردد. در طول یک ساعت اول از تکان دادن گاز خودداری کنید. همچنین به مدت یک روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری نمائید شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود. 
بهتر است دو روز اول مسکن قبل از اتمام اثر بی حسی (یک ساعت بعد از جراحی) استفاده گردد بهتر است روز بعد از جراحی، از دهان شویه استفاده گردد و بهترین محلول برای شستشوی دهان محلول کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه می باشد و پس از آن هر روز ، روزی یک مرتبه. ولی شستشو با نرمال سالین تا زمان کشیدن بخیه روزانه چند مرتبه انجام شود. استفاده از کلرهگزدین بعد از یک هفته قطع شود آب دهان خود را قورت دهید و آن را به بیرون تخلیه نکنید. مکیدن و تف کردن و تحرک زیاد باعث تشدید خونریزی میشود تورم بعد از جراحی معمولی است.
 تورم تا 72 ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد و در پایان هفته اول معمولا از بین می رود. جهت کاهش تورم استفاده از کمپرس یخ تا 24 ساعت پس از اتمام جراحی توصیه می شود. یخ را به مدت 10 دقیقه در محل مورد نظر قرار داده و سپس 5 دقیقه به بافت استراحت دهید. این عمل را بهتر است تا 24 ساعت ادامه دهید. همچنین جهت کاهش تورم بعد از جراحی بالاتر نگه داشتن سر نسبت به بدن در هنگام خواب توصیه می شود. از روز سوم بعد از جراحی، به جای کمپرس یخ باید از کیف آب گرم یا حوله گرم استفاده شود ایجاد کبودی و بی حسی در اطراف لب و ترشح خونابه پس از جراحی طبیعی است. 
با دیدن این موارد نگران نشوید و همچنین ممکن است دهان شما پس از جراحی تا چند روز اول به میزان قبل باز نشود. جهت بهبود کبودی، استفاده از آناناس و جهت بهبود باز شدن دهان، حوله گرم و مرطوب همراه با ماساژ از روز سوم به بعد توصیه می شود در صورت ترشح بیش از اندازه خونابه بهترین راه برای کنترل خونریزی ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی توسط یک تکه گاز استریل کوچک و مرطوب شده با سرم شستشو به مدت 2 ساعت می باشد.
 نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است و مایعات خنک و پر انرژی برای 24 ساعت اول توصیه می شود، ولی برای خوردن باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد و همچنین دقت شود که جویدن سبب باعث خونریزی و آسیب به ناحیه جراحی می شود ،بنابراین بهتر است تا 24 ساعت از جویدن پرهیز شود در روز سوم بعد از جراحی از مسواک مخصوصی بنا به تشخیص پزشک که در صورت نیاز در اختیار شما قرار میگیرد، استفاده کنید بعد از جراحی، باید از کشیدن سیگار و نوشیدن قهوه و چای در سه روز اول پرهیز کنند، به طوری کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت و ترمیم استخوان را کاهش میدهند داروهای تجویزی را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و از نیمه کاره رها کردن دوره آنتی بیوتیک تراپی پرهیز کنید.تمامی حقوق متعلق به siwak.ir است.